درمان بیوفیدبک یبوست | روش درمانی بدون عوارض

درمان بیوفیدبک یبوست یک روش نوین در درمان این اختلال است.


بدن نیاز دارد که دفع منظمی را به طور غریزی داشته باشد تا بتواند نیروی تازه ای بگیرد و حالت طبیعی داشته باشد، در صورتی که بعضی افراد با این حالت دفع طبیعی مشکل دارند و دچار یبوست می شوند.


یبوست یکی از بیماری های شایع در عصر حاضر است و به حالتی اطلاق می شود که در آن دفع مدفوع، سخت، ناکامل یا با تعداد کم ( کمتر از 3 بار در هفته) است.


هر قدر حرکات روده ی بزرگ، کندتر باشد، سلولهای روده فرصت بیشتری خواهند داشت تا آب بیشتری از مواد دفعی بازجذب کره و به این ترتیب مدفوع خشک تر و سخت تر خواهد شد.


درمان یبوست با بیوفیدبک چگونه است؟

یک تیم از دانشگاه آیوا کشف کرد که بیوفیدبک، نتایج موثری را در درمان یبوست مزمن از خود نشان داده است و این روش می تواند به طور موفقیت آمیز بر ماهیچه هایی که باعث یبوست مزمن می شوند، کنترل پیدا کند.


طبق گفته نویسنده اصلی این مطالعه، نتایج نشان می دهد که در حدود ۸۰ درصد از بیماران تحت درمان قرار گرفته شده از طریق بیوفیدبک، بهبود حرکت روده مشاهده شده است.


این موضوع، که بیماران مبتلا به یبوست، چه با یبوست مزمن و یا با سندروم روده تحریک پذیر، احتمالا از اثرات مفید بیوفیدبک بهره مند خواهند شد، در سال ۲۰۱۴ توسط محققین مورد حمایت قرار گرفت.


معمولا درمان بیوفیدبک یبوست شامل: توانبخشی عضلانی است که در دفع مدفوع و تخلیه ی روده ی بزرگ دخالت دارد.


معمولا زمانی که افراد به دارو درمانی پاسخ نمی دهند و راه های دیگر را نیز امتحان کردند و پاسخی نگرفته اند از بیوفیدبک برای درمان یبوست های مزمن استفاده می کنند.


در این روش از تمرینات پیشرفته روده و کف لگن استفاده می شود بنابراین عارضه ی پزشکی خاصی ندارد .


در این روش درمانی بیمار در روند درمان نقش فعال و موثر دارد و بر خلاف بسیاری از روش های دیگر مثل دارو درمانی که ممکن است اثرات درمان بعد از مدتی از بین برود، اثرات آن پایدار است و با آموزشهای داده شده و ادامه تمرینات در منزل بیمار نیاز به مراجعه ی مجدد ندارد.


حال در ادامه به صورت مفصل و اختصاصی به توضیح یبوست، دلایل آن و روش درمانی بیوفیدبک و بکارگیری آن در درمان یبوست می پردازیم.


بسیاری از مردم در دوره ای از زندگی خود، یبوست را تجربه کرده اند اما یبوست بی امان و مداوم، بین 12 تا 19 درصد از مردم را درگیر کرده است که به آن یبوست مزمن می گویند.

منبع: مرکز مشاوره ستاره ایرانیان-درمان بیوفیدبک یبوست | روش درمانی بدون عوارض


/ 0 نظر / 5 بازدید